Geoblog.pl    zig    Podróże    2008/2009 Azja południowo - wschodnia    Podsumowanie

Podsumowanie

Wielka Brytania
Wielka Brytania, London

Na koniec chcemy podzielic sie naszymi osobistymi spostrzezeniami.

Wiele osob pytalo nas, gdzie nam sie najbardziej podobalo. Nie potrafimy odpowiedziec. Laos urzekl nas krajobrazami, Wietnam roznorodnoscia, Kambodza prostota, a Tajlandia wyspami, ktore sa rajem na ziemi. Grzes chyba najbardziej zakochal sie w Wietnamie. Wrocilibysmy chetnie do kazdego z tych krajow zeby zobaczyc to, na co tym razem nie bylo czasu: polnoc Laosu, Dalat i wyspy Wietnamu, poludnie Tajlandii, zwlaszcza dzikie wyspy przy granicy z Malezja. Najsympatyczniejsi ludzie sa w Tajlandii: szczerzy, otwarci, bezproblemowi. Dla nich wszystko jest "no problem!". Wietnamczycy sa tak energiczni, jakby caly czas byli naszpikowani amfetamina, natomiast Laotanczycy sa jeszcze zamknieci w sobie, niesmiali i smutni, nieprzyzwyczajeni do pewnych rzeczy po tylu latach odciecia od swiata. Kambodza to kraj ludzi naprawde ubogich, nic nie majacych. Wszedzie ludzie sa bardzo prosci, "kopia swoje ogrodki" i tyle. Czesto nas wkurzal ich brak kreatywnosci i umiejetnosci myslenia przyczynowo-skutkowego, ze np jak wyplywa sie lodzia z prawie pustym bakiem to trzeba wczesniej zatankowac, bo zabraknie paliwa. Wiekszosc z nich jeszcze nie mysli w takich kategoriach - ciezko powiedziec czy to kwestia kultury, genow i potrzeba jeszcze czasu zeby takie myslenie sie u nich wykrztalcilo. W kazdym razie wszedzie czulismy sie bezpiecznie i poza tym, ze w Laosie bylismy notorycznie oklamywani, to ludzie byli mili.
Na pamiatke zostaly nam wspomnienia i kilka tysiecy zdjec.

Kilka rad dla tych, co sie wybieraja w podobna trase.
Kursy walut mozna znalezc na stronie http://www.nbp.pl/Kursy/KursyA.html
Przelicznik walut http://www.oanda.com/convert/classic
My wymienialismy waluty po kursach:
1$ - 34,5 Bata (Tajlandia)
1$ - 8450 Kipow (Laos)
1$ - 171,5 Dongow (Wietnam)
1$ - 4000 Rieli
W bankach, agencjach turystycznych i kantorach bez problemu mozna wymienic zarowno dolary, jak i funty i euro.
Cala podroz, lacznie z pamiatkami, wypozyczeniami motorow, itd (nie oszczedzalismy specjalnie, ale tez nie bylismy rozrzutni i duzo sie targowalismy) wyniosla nas 1700$ na osobe plus 500£ za bilet lotniczy w dwie strony (rezerwowany ponad pol roku wczesniej, przez stone www.wefly.com).

Przed wyjazdem zaszczepilismy sie na:
- zoltaczke typu A i B (3 dawki)
- wscieklizne (3 dawki)
- polio
- dur brzuszny
- meningokoki
Kto nie ma juz waznego szczepienia na tezec to tez trzeba sie zaszczepic (w szkole jest ostatnie szczepienie w 19 roku zycia, daje odpornosc na 10 lat).
Nie bralismy zadnych lekow antymalarycznych, ale mielismy ze soba na wszelki wypadek kilka tabletek malarone.

zig
Zuzanna i Grzegorz Szopa